V4+ ifjúsági konferencia Kolozsváron: A kisebbségek erőforrást, nem fenyegetést jelentenek

2015. november 23. 09:46

Kolozsváron rendezte meg a második Visegrádi Ifjúsági Konferenciát a Fidelitas és a MIÉRT. Az eseményen a visegrádi és más régiós országok 18 szervezete képviseltette magát, akik közös nyilatkozatot fogadtak el, ami többek közt a kisebbségek helyzetével, a fiatalok pályakezdésével, a menekülthelyzettel és a közép-európai együttműködéssel foglalkozik.

2015. november 23. 09:46

A Kolozsváron csütörtöktől vasárnapig megrendezett II. Visegrádi Ifjúsági Konferencián az ifjúsági vezetők közös, hét pontból álló nyilatkozatot fogadtak el – számol be a házigazda MIÉRT, az RMDSZ ifjúsági partnerszervezete, akik a Fidelitasszal közösen rendezték a konferenciát. A nyilatkozatban szorgalmazzák a kormányzatok és a kisebbségek közötti együttműködést, főként a fiatalok nyelvoktatása terén. Emellett kiemelik, hogy a kisebbségekre erőforrásként és nem fenyegetésként kell tekinteni.

A dokumentumban kifejezték együttműködési szándékukat a közép-európai régiót érintő kérdésekben, és azon törekvésüket, hogy a nyilatkozat tartalmát közvetítik országuk vezetői, valamint az Európai Néppárt ifjúsági szervezete, a YEPP felé.

A nyilatkozatot 18 ifjúsági szervezet egyhangúlag fogadta el, tartalmát pedig Böröcz László, a Fidelitas elnöke és Antal Lóránt MIÉRT-elnök a sajtó képviselőivel is ismertette.

„A Visegrádi Ifjúsági Konferencia mind szellemiségében, mind pedig a kitűzött céljaiban a közép-európai közösségek, nemzetek véleményének egymáshoz való közelítését jelölte meg. Európa, valamint a régiónk olyan közös problémákkal találta szemben magát, melyekre helyi, országos és európai válaszokat kell találnunk. Hiszen az Európai Unió csak akkor lehet igazán sikeres, ha térségünk is sikeres” – olvasható a dokumentumban.

A nyilatkozat a következő pontokat tartalmazza:

A kisebbség és többség közötti kapcsolatok fejlesztése
A kormányzatok és a kisebbségek közötti együttműködést szükséges fejleszteni, főként a fiatalok nyelvoktatása terén. A jogállamiság és szubszidiaritás megerősítése és a kisebbségek elnyomása ellen is felszólalnak az aláírók. Emellett kiemelik, hogy a kisebbségekre erőforrásként és nem fenyegetésként kell tekinteni.

Fiatalok pályakezdési támogatása
A fiatalok önállósodását és családalapítási lehetőségeit támogató politikára van szükség az Európát érintő demográfiai folyamatok kezelésére. A kormányoknak nagyobb figyelmet kellene fordítania a fiatalok lakhatási problémáira és hiteltámogatására. Az ifjúság foglalkoztatottsági problémáit tekintve pedig nagyobb összhangot kell teremteni a munkapiaci elvárások és az oktatás között.

Közép-európai ifjúsági együttműködés
Az aláírók a csereprogramok létrehozását szorgalmazzák a Visegrád 4 Plusz országok fiataljai között. Az Erasmus program már bizonyította a mobilitások jótékony hatását, ennek mintájára kéne támogatni több középiskolások, egyetemisták és végzett fiatalok közötti tanulmányi és gyakornoki csereprogramot.

Innováció és digitalizáció
Európai Innovációs Platform létrehozását és startup-barát környezet kialakítását szorgalmazza a dokumentum. A 21. századi információs világhoz igazodva pedig ingyenes internet-hozzáférést javasol az oktatási központokban.

Schengen és a menekültáradat
„Szorgalmazzuk a Schengeni Egyezmény betartását, a menekültáradatból fakadó feladatok arányos és igazságos elosztását. Továbbá javasoljuk, hogy a menekültkérelmeket az Európai Unió határain kívül kelljen elbírálni, melynek érdekében fontosnak tartjuk a jó kapcsolat kialakítását a tranzit és a kibocsátó országokkal” – áll a kiáltványban.

A V4+ partner országok megsegítése
Az EU tagsággal rendelkező V4+ országoknak támogatniuk kell partnereiket az európai integrációban, melynek egyik módja például a vízumrendszer megkönnyítése.

Regionális együttműködés fejlesztése
Régiónk sikerének a kulcsa a partner államok közötti szorosabb együttműködés. Tudományos, kulturális és gazdasági kooperációra van szükség, például helyi vállalkozások támogatása által.

A konferencián szót kapott többek között Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja; Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi bizottságának elnöke; Emil Boc, Kolozsvár polgármestere; Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem dékánja; Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető elnöke; Csáky Pál, Sógor Csaba és Winkler Gyula európai parlamenti képviselők; és Virginia Dronova, az ukrán Blok Petra Poroshenka Solydarnist képviselője. 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madarasi.abel
2015. november 23. 10:36
Magyarországi politikusok ismerik még azt a szót, hogy szubszidiaritás?
Kommentelő
2015. november 23. 10:27
„Emellett kiemelik, hogy a kisebbségekre erőforrásként és nem fenyegetésként kell tekinteni. (...) Szorgalmazzuk a Schengeni Egyezmény betartását, a menekültáradatból fakadó feladatok arányos és igazságos elosztását." Nocsak. Jövőre nem lesz pénz a konferenciára?
misfits
2015. november 23. 09:53
Részt vettem és nagyon színvonalas rendezvény volt! Gratula!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!