Borrell az EU-csúcson: Katonai szempontból ez a háború nagy kudarc Oroszország számára

2022. március 24. 19:27

Mark Rutte támogatná a további szankciókat Oroszország ellen.

2022. március 24. 19:27
null

Egy hónapja tart az ukrajnai háború, ez katonai szempontból kudarc Oroszország számára, mivel Moszkva úgy gondolta, hogy gyorsan le tudja rohanni Ukrajnát – jelentette ki Josep Borrell az Európai Unió kül-és biztonságpolitikáért felelős főképviselője csütörtökön, az EU-csúcsra érkezve.

Mint mondta: „Oroszország még csak 100 kilométerre sem tudott eltávolodni katonai bázisától,

az orosz erők nem tudják bevenni a városokat, ehelyett bombázzák őket, civileket mészárolnak le, és romba döntenek mindent

A főképviselő hangsúlyozta, hogy az EU-nak most Ukrajna felfegyverzésére kell összpontosítania, ez ugyanis eldöntheti a háború kimenetelét. Hozzátette: az uniós tagállamok vezetői az EU-csúcson megvitatják, hogyan folytassák az európai fegyver- és katonai felszerelés szállítmányozását Ukrajnába.    

Amit tennünk kell, az az ukrán hadsereg további támogatása. A következő két hét dönti el, hogy melyik oldal kerül ki győztesen a háborúból

– vélekedett. Mark Rutte, holland miniszterelnök újságíróknak arról beszélt, hogy nem számít arra, hogy az EU-tagállamok vezetői további szankciókban állapodnak meg Oroszország ellen, bár, mint mondta, Hollandia ezt támogatná. Rutte, aki az EU-csúcsra az ugyancsak csütörtöki NATO-csúcsról érkezett, azt hangsúlyozta: a szövetség tagállamai megállapodtak a szankcionálás folytatásában, és a további katonai ellátmány szállításában, de Volodmir Zelenszkij ukrán elnök nem lesz ettől elégedett, mert ő repüléstilalmi övezet bevezetését sürgeti.    

Litvánia elnöke, Gitanas Nauseda azt hangsúlyozta, hogy az EU-csúcson meg kell erősíteni az Oroszország elleni szankciórendszert, és fel kell számolni a függést az orosz energiahordozóktól.

A mai nap jó alkalom arra, hogy megbüntessük Oroszországot ezért a szörnyű agresszióért

– szögezte le. Krisjanis Karins, lett miniszterelnök ugyanezen a véleményen volt, szerinte is fontos lenne az EU-csúcson megállapodni az orosz energiahordozókról történő leválásról. Kaja Kallas, észt kormányfő azt nyilatkozta: „az Európai Uniónak a lehető legszigorúbb szankciókat kell bevezetnie Oroszországgal szemben, dacolva az azonnali negatív hatásokkal”.    

Micheál Martin ír miniszterelnök szerint országa nyitott a további szankciók bevezetésére, de véleménye szerint előbb a már bevezetett büntetőintézkedéseket kellene teljes mértékben végrehajtani. Xavier Bettel, luxemburgi kormányfő viszont azon a véleményen volt, hogy az EU már eddig is sokat tett Ukrajnáért, például fegyvereket küldött. A politikus ellenezte a további szankciók bevezetését, egészen addig, amíg „Oroszország nem lép át egy másik határvonalat”. „Úgy gondolom, hogy még mindig fokozatosságra van szükségünk” – jelentette ki Bettel.    

Janez Jansa szlovén miniszterelnök azzal kapcsolatban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök rubelben adná el a gázt a „barátságtalan országoknak”, kijelentette: ebben a pénznemben egyetlen európai ország sem fog neki fizetni. Jansa azt is elmondta, hogy a teljes orosz földgáz- és kőolajolajembargó még mindig szankciós lehetőség Oroszország ellen, annak ellenére, hogy Németország határozottan tiltakozik ellene.    

Alexander De Croo belga miniszterelnök újságíróknak azt nyilatkozta, hogy ha Oroszország azt kéri az európai országoktól, hogy rubelben fizessenek a gázszállításokért, akkor az árat is újra kell tárgyalni. De Croo szerint a szankcióknak nagyobb hatást kell gyakorolniuk az orosz félre, mint az európaira: „Nem állhatunk önmagunkkal háborúban” – jelentette.

A földgáz- és kőolajembargó bevezetése véleménye szerint nem szükséges.    

Karl Nehammer osztrák kancellár rövid sajtónyilatkozatában felszólította a tagállami vezetőket, hogy ne feledkezzenek meg a Nyugat-Balkánról, mivel intézkedésekre van szükség annak megakadályozására, hogy a régió Oroszország vagy más nagyhatalmak, például a Kínai Népköztársaság befolyási övezetévé váljon.

(MTI)

Kép forrása: MTI/EPA/Reuters pool/Johanna Geron

Összesen 144 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Buta kán
2022. március 26. 03:17
1 hónap alatt néhány második világháborús fegyverrel nagyobb területet foglaltak el,mint nagy-brittania. Az orosz légierő szinte meg sem mozdul. A komolyabb fegyverek mint a tos-1,vagy a burratino szibériában porosodnak. Miről ugat ez az ótvar állat?
foldizs
2022. március 25. 11:06
A szakértők szerint egyértelmű, hogy Oroszország célja a gyors, pár napon belüli győzelem volt, még mielőtt az EU és a NATO bármit is reagálni tudna. Ehhez képest egy hónapja tart a háború, több ezer katonát és nem kevés hadianyagot vesztettek - a presztízsveszteségről nem is szólva -, és még legalább ennyit fognak is. Aztán ott a gazdasági, kulturális stb. elszigetelődés. Összességében nagyon nem úgy néz ki, hogy az oroszok az eredeti céljaik elérésének a közelében lennének. Ezeket nyilván módosították azzal a megfontolással, hogy hogyan lehet a legkisebb arcvesztéssel kiszállni ebből a háborúból.
Berecskereki
2022. március 25. 07:35
Szerintem az, hogy Ukrajnában polgárháború robban ki, majd háborúvá eszkalálódott, az EU és az USA szégyene és egyben felelőssége is. Hagyták a kisebbségekkel szembeni erőszakos integrációt, elnézték az USA-bólés az EU-ból kiinduló saját cégeiknek a ,,markecoló,, tevékenységét. Sőt esetenként még támogatták is. 10 év alatt 8 millióval csökkent a lakósáig száma Ukrajnába és több százezer áldozata lett. Mindezt az okok és okozatok összefüggéséből kihagyják.
Berecskereki
2022. március 25. 07:25
Micsoda nagy stratégiák! A Délszláv háború 10 évig tartott. Ezen belül a NATO csapatok is részt vettek. ,,1999. március 24–június 10. között a NATO légi offenzívát folytat Jugoszlávia ellen (Allied Force hadművelet). A három hónapnyi bombázásban többek közt megsérül a pancsovai olajfinomító, szinte teljesen megsemmisül a kragujevaci Zastava autógyár, a Dunába szakad több újvidéki híd, az autópályák többsége használhatatlanná válik és találatot kap a szerb parlament épülete is. Többek között kórházakat és civil célpontokat is értek súlyos találatok, valamint egy rakéta becsapódott a belgrádi kínai nagykövetség épületébe.,,
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!